Hírek a szociológus gyakorlatokról tájékáról

DEBRECEN KUTATÁS 2022

Tanszékünk szociológia szakos hallgatói május 17-21. között, immár ötödik alkalommal indultak el szerte a városban, hogy kérdőívek segítségével begyűjtsék a lakosság véleményét számos izgalmas témakörben (pl. a város infrastruktúrája, társas kapcsolatok minősége, kultúrafogyasztás, mobilitás, elégedettség az élettel, mesterséges intelligencia, klímaváltozás stb.).

A hallgatók e munka során számos olyan készséget sajátítanak el, amelyek a hétköznapi életben is jól hasznosíthatók (pl. asszertív kommunikáció, problémamegoldás, kreativitás, kezdeményezőkészség).

Ezúton gratulálunk a 2. éves hallgatóknak kitartó munkájukért, hiszen a szakmai gyakorlat 5 napját mindenki sikerrel zárta!

A program legérdekesebb része pedig még csak most következik! A beérkezett adatok elemzésével (adatelemző programot használva!) izgalmas társadalmi kérdésekre kaphatunk választ a fenti témákban. Természetesen a kérdéseket is a diákok teszik fel önállóan, majd eredményeiket kiselőadások, tanulmányok formájában összegzik. Az egy évig tartó folyamat során a szociológus hallgatók magas szintű adatelemző (informatika), kommunikációs (prezentálás, előadás) képesség és színvonalas íráskészség birtokába jutnak, képesek lesznek a problémákat több szempontból vizsgálva elemezni, következtetéseket levonni, összefüggéseket feltárni stb. És ami a legfontosabb, a kutatói gondolkodásmód kiválóan fejleszti a kreativitást, mely a mai munkaerőpiacon kiemelt fontossággal bír. Mindezeknek lesz majd az a következménye, hogy végzés után a munkaerőpiac számos területe tárt karokkal várja őket (amelyet az elhelyezkedési statisztikáink is alátámasztanak).